Kamery megapikselowe do monitoringu firmy

17 Lu

Monitoring wizyjny realizowany za pomocą rozwiązań opartych o urządzenia sieciowe TCP/IP stanowi obecnie najbardziej dynamiczny sektor pośród dostępnych możliwości, nowoczesne kamery IP posiadają megapikselowe przetworniki obrazu, cyfrowe mechanizmy korekcji i obróbki materiału audio wizualnego a ponadto mogą pracować bezprzewodowo z wykorzystaniem bez-kablowej sieci internetowej WiFi. Nic więc dziwnego, że tempo w jakim rozwiązania IP/megapikselowe zdobywają rynek systemów monitoringu, również w zastosowaniach w firmach i instytucjach. Sprawdźmy możliwości jakie dają kamery IP.

Monitoring w wysokiej rozdzielczości

Nowoczesne kamery IP to kamery megapikselowe mogące rejestrować obraz w wysokich rozdzielczościach oraz z dużą ilością szczegółów, dzięki temu wartość dowodowa i operacyjna materiału wideo jest nieporównywalna w kontekście dotychczas dostępnych technologii. Kamery przemysłowe to rozdzielczości ok 600 TVL, podczas gdy  kamery 1,3 i więcej megapikselowe produkują klatki o rozdzielczości 1280×1024 px. Różnica jest ogromna i daje możliwość cyfrowych manipulacji, dokonania zbliżeń cyfrowym mechanizmem zoom oraz przetwarzania w programach do rozpoznawania i identyfikacji tablic rejestracyjnych pojazdów. Analiza szczegółów, które w przypadku dochodzenia po włamaniu lub wypadku mają ogromne znaczenie. Dodatkowo kamery te w kolorach oddają możliwie najlepiej obraz sytuacji z dowolnego miejsca w firmie, z biur, recepcji terenu posesji czy bramy i podjazdu.

Przesył danych poprzez sieci internetowe

Dane generowane w formie cyfrowej przez kamery megapikselowe IP wysyłane są w pakietach takich samych jakimi posługują się komputery w sieciach lokalnych oraz sieci internetowej, daje to pełną kompatybilność i umożliwia zbudowanie małych instalacji monitoringu nawet w tej samej sieci, w której funkcjonują komputery w biurze lub magazynie. Protokół TCP/IP daje tym samym nieograniczone możliwości rozbudowy oraz integracji z innymi urządzeniami, tutaj bardzo istotne znaczenie ma międzynarodowa deklaracja zgodności dla urządzeń monitoringu wizyjnego posługujących się protokołem sieciowym – ONVIF. Kamery i rejestratory cyfrowe NVR oznaczone tym symbolem będą ze sobą współpracować i mogą być wykorzystywane bez względu na markę czy producenta. Otwiera to rynek na możliwości doboru najlepszych instalacji w obrębie wszystkich dostępnych urządzeń.

Przesył obrazu bezprzewodowo

Bardzo ważnym elementem sieci monitoringu są kamery bezprzewodowe WiFi, które umożliwiają instalację w dowolnym miejscu oraz nie wymagają doprowadzenia całej infrastruktury.  Dzięki temu doskonale sprawdzą się w instalacjach, które są tymczasowe lub periodycznie wymagają zmiany położenia kamer. Dodatkowo takie rozwiązanie niesie ze sobą w konsekwencji oszczędność i wygodę. Warto zastanowić się czy takie kamery będą użyteczne w naszej sieci monitoringu i skorzystać dostępnych technologii.

Podgląd z kamer przez internet

Wszystkie kamery sieciowe IP posiadają możliwość udostępnienia obrazu poprzez internet, dlatego zakładając monitoring sieciowy w firmie mamy dostęp do obrazu z kamer w dowolnej chwili, oprócz działu ochrony z kamer skorzystać może również dział marketingu i PR, i wykorzystać obraz z jednej z kamer do umieszczenia streamingu na żywo na stronie internetowej firmy. Nowoczesne kamery i możliwości jakie daje monitoring sieciowy stawiają przed firmami nowe nieograniczone możliwości.

Wydajna kompresja obrazu

Kamery IP posiadają standardowo wysoko wydajne kodeki, czyli algorytmy kompresujące dane co w konsekwencji niesie za sobą znaczną redukcję objętości danych jakie są przesyłane przez sieci. Wpływa to pozytywnie na obniżenie kosztów eksploatacji sieci a także podnosi jej stabilność poprzez redukcję obciążenia.  Co więcej, nowoczesne kodeki takie jak najbardziej obecnie rozpowszechniony kodek H264 pozwalają na redukcję objętości danych nawet o 90% bez znacznego obniżenia jakości obrazu, co więcej mamy możliwość skalowania stopnia kompresji i doboru optymalnego stosunku względem jakości wynikowego obrazu z kamer.

Kamery wewnętrzne

Kamery sieciowe doskonale sprawdzą się wewnątrz pomieszczeń biurowych, na korytarzach i wewnątrz hal produkcyjnych. Dostępne są warianty obudowy z obiektywami megapikselowymi, odporne na sabotaż i uszkodzenia kamery kopułkowe (wandaloodporne) a także kamery kompaktowe w obudowie typu pudełkowego. Do zadań specjalnych stosuje się obrotowe kamery wewnętrzne PTZ. Wszystkie kamery dają możliwość monitoringu w najlepszej jakości obrazu, a kamery wyposażone w filtry i oświetlacze podczerwieni na rejestrowanie obrazu nocą i w kompletnych ciemnościach.

Kamery zewnętrzne dzień-noc

Na zewnątrz stosuje się kamery sieciowe w wodoszczelnych obudowach, najczęściej są to kamery wyposażone w oświetlacz podczerwieni dający dodatkowe źródło promieniowania w przypadku niedostatecznego oświetlenia sceny. Kamery dzień/noc automatycznie przełączają tryb w jakim rejestrują obrazy i tym samym zapewniają ciągłość pracy monitoringu dozorowego niezależnie od warunków.

Jak widać nowoczesne rozwiązania mające zastosowanie w monitoringu wizyjnym oferują dużo możliwości, te powyżej omówione to zaledwie czubek góry lodowej, gdyż technologiczna różnorodność oraz duża ilość funkcjonalności jakie oferują kamery pozwalają wykorzystać je w wysoce profesjonalnych zastosowaniach.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: